Kredi Notu Nasıl Yükseltilir, Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi notuna göre değerlendirme yapılıp eleme gerçekleştiği için kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı merak ediliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Herhangi bir kredi ya da kredi kartı ihtiyacında ilk bakılan yer olan kredi notu aynı zamanda kişinin borçları konusunda nasıl bir ödeme alışkanlığının olduğunu da gösterir. Bu anlamda kredi notu nasıl yükseltilir sorusu önem kazanır. Kredi notu, bankalar açısından en önemli kıstaslardan biri olur. Kişinin ödeme konusunda riskli olup olmadığı kredi notundan anlaşılır bu sebep ile kredi verilip verilmeyeceği kararına varılır.

Her bankanın kendi müşterisine yönelik notları bulunur aynı zamanda karar alma kuralları da farklılaşabilir; fakat Kredi Kayıt Bürosunun kişi için oluşturduğu notlara da özellikle dikkat edilir. Kişinin geçmişte kredi ya da kredi kart ödemelerinde davranışları yeni alınacak olan borçların ödenmesi hakkında bilgi verir. Kredi notuna göre değerlendirme yapılıp eleme gerçekleştiği için kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı merak ediliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka ile olan ödeme ilişkisine ve hesap hareketliliğine bağlı olarak belirlenen kredi notu nasıl yükseltilir insanların bilmesi gereken konulardan birisi olur. Kredi notu öncelikle kişinin bankaya olan kredi borcu ya da kredi kart limiti ile doğru orantılı olarak ilerler.

Kişinin toplam borç bakiyesi ile kredi kullanımı ve borçların ödeme zamanları önem taşır. Borcun düzenli ödenmesi, kullanılan kredi çeşitliliği de kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu faktörler ile belirlenen kredi notu neticesinde kişi kolaylıkla kredi alabilir ya da banka tarafında ret yiyebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banka ile işi olan kredi çekmek isteyen pek çok insanın sorduğu sorulardan biri de kredi notu nasıl yükseltilir sorusu olur. Kredi notu yükseltme hilesi bu konuda yardımcı olur. Banka ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan kredi notu yükselmez. Bu neden ile kişi, kredi ya da kartlarının kapatarak borcu ödese de bundan sonra yapılacak adımlar vardır.

Kredi notu nasıl yükselir konusunda öncelikle banka borçlarının düzenli ve zamanında ödenmesi gerekir. Farklı bankalardan kredi kart kullanılması ve kartların toplam borcunun gecikmeye düşmeden ödenmesi önem kazanır. Düzenli aylık gelir ile banka hesaplarında para akışı olması da kredi notunu yükseltir.

1 Ayda Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kişinin kredi notunun hangi seviyede olduğu kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir konusunda önem taşır. 500 ila 800 puan aralığında yer alması durumunda ayda 200 puan artabilir. Kredi notu 800 ila 1100 puan aralığında ise ayda 250 puan artış olur.

Findeks Kredi notu kapsamında en önemli olay kişinin kredi notunun ne kadar düşük olması olur; çünkü kredi notunun 1100 ve üzeri olması halinde banka kişiye kredi verebilmek için kredi notunu zaten yükseltir. Düzenli ödemeler yapılması, kredi kart ya da kredi borcunun zamanından önce ödenmesi ve vadeli hesabın bulunması kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı olur.

Otomatik ödeme talimatı kredi notunu yükseltir mi sorusu için de kredi borçlarının otomatik ödeme talimatı ile ödenmesi kesinlikle kredi notunu yükseltir. Telefon faturası kredi notunu etkiler mi; telefon, gaz ya da elektrik faturaları düzenli ödenmesi gerekir. Düzenli ödenmediği takdirde kredi notu olumsuz etkilenir.

Kredi Notu Kaç Olmalı merak ediyorsanız yazımızın detaylarında cevabını bulabilirsiniz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık