1. Anasayfa
  2. Güncel Finans Haberleri

6 Ay Ödemesiz Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?


1

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu, Cumhurbaşkanının kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile en çok araştırılan konulardan bir tanesi haline geldi. Salgın sürecinden negatif yönde etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) yararına hayata geçirilen nefes kredisi esnafa ve bozulan ekonomiye can suyu olması bekleniyor.

Aşılamanın da hızla ilerlemesiyle esnafın 6 ay ödemesiz aldığı nefes kredisi ile ekonominin hareketleneceğini verilen kredi ödemelerinin tekrar ekonomiye kazandırılması için bir teşvik olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı 1 Haziran ile başvuruların hizmete alınacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsa Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF)  iş birlikleri ile hayata geçecek olan bu uygulamaya göre 6 ay ödemesiz kredi; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi Odaları ayrıca Ticaret Borsasına kayıtlı üyelere sağlanacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere başvuru şartlarını, başvuru sürecini ve en çok merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Nefes Kredisi Şartları Nedir?

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu, şartları arasında en önemli sayılan Kobilerin yıllık cirolarının 10 milyon TL altında olması gerektiğidir. Ayrıca 2020 yılında bir önceki yılın kazancından %25 ciro kaybı yaşamış olması beklenmektedir. 10 bankanın destekleri ile gerçekleşecek olan kredi hizmeti toplam vade oranını 18 ay olarak belirlemiştir.

İlk 6 ay ödemesiz olacak kalan 12 ayda Kobilerin aldığı ücrete göre aylık eşit taksit imkânı sunulacaktır. 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu yapıp hak kazanan Kobiler aldıkları kredinin faiz oranını sabit % 17,5 olarak ödeyecektir. Nefes kredisi ödeme planı başvurusunu yaptığınız bankanın tarafınıza vereceği ödeme ile hesaplanacaktır. Ancak 12 ay sürecinde ödeneceği için aylık eşit ödeme planı düzenlenecektir.

Nefes kredisi 2021 uygulamasına göre 2020 yılsonu cirosu 0-1 milyon TL olanlar 50 bin TL’ye kadar, 1-10 milyon TL olanlar 200 bin TL ye kadar kredi haklarını kullanabilecekler. 2019 yılından sonra açılan iş yerleri için bu şart aranmayacaktır.

Nefes Kredisi 2021 Başvuru Süresi

Nefes Kredisi 2021 Başvuru Süresi
Nefes Kredisi 2021 Başvuru Süresi

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu Cumhurbaşkanı ve Hazine Bakanlığının yaptığı açıklama üzerine 1 Haziran itibari ile başlamıştır. Nefes kredisi bankalar üzerinden gerçekleşeceği için üye olduğunuz oda ve borsalardan alacağınız üyelik belgesi ile istediğiniz bankalara başvuruda bulanabileceksiniz.

Nefes kredisi veren bankalar;  Türkiye Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Vakıf Katılım Bankası, Denizbank ve Ziraat Katılım Bankasıdır. Ayrıca TOBB, Oda ve Borsalardan alacağınız üyelik belgelerini birebir gidip almadan odaların sistemleri üzerinden e-belge olarak da alabilme şansınız mevcuttur.

Yapmanız gereken tek işlem TOBB Nefes Kredisi Başvurusu ibareli faaliyet belgenizi odalardan temin edip nefes kredisi veren bankalardan bir tanesine gidip başvuru yapmanızdır.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi?

Cumhurbaşkanının müjdelediği 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu için ilk açıklama Ziraat Bankasından gelmiştir. Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olan kredilere Kobilerin oda faaliyet belgeleri ile gelip başvuruda bulunmalarının yeterli olduğunu 6 ay anapara ve faiz ödemesi yapmadan 12 eşit taksitte ödeme imkânı ve %17,5 sabit faiz uygulanacağını belirtmiştir.

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu 1.1.2019 tarihinden sonra kurulan işletmelerde ciro kaybı şartının aranmayacağını ancak tüm Kobiler için kayıtlı bankalara iflas, iflas erteleme, fesih, konkordato kaydı olmayan, kredi risk raporuna göre takipte kredisi olmayan müşterilerin KGF kefaletli destek kredilerden yararlanabilecekleri belirtilmiştir.

Nefes kredisi ziraat bankası tarafından üyelik faaliyet belgenizi herhangi bir şehrin herhangi bir şubesinden başvuru yapmanız sonucunda değerlendirmeye alınacağı çok ciddi bir olumsuzluk görülmediği takdirde de tarafınıza ödemenin verileceği belirtilmiştir.

Halk Bank Nefes Kredisi Başvuru

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu için açıklamalarda bulunan bir diğer devlet bankası da Halk Bank olmuştur. Nefes kredisi Halk Bankası tarafından diğer bankalar ile aynı şartlar altında faaliyet belge ibrazınız değerlendirilmesi sonucunda verilmektedir. Türkiye Odalar Ve Borsa Birliği (TOBB) ibareli kredi başvuru oda kayıt belgenizi alıp bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ancak Oda ve borsaya kayıtlı olsa dahi tarım kredi kooperatifleri, esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatifleri, döviz büroları ve faktöring şirketleri bu krediden faydalanamayacaklardır.

Ekonomiyi salgın sürecinde canlı tutabilmek adına 6 ay ödemesiz kredilerin esnaflara ve ekonomiye katkısının önemli olduğunu belirtirlerken verilen ödemelerin %85’inin Kobilerin Kredi, Vergi, Sgk, Maaş, Kira Ödemeleri için ya da İşletme Finansmanı ihtiyaçlarını giderilebilmesi adına verildiğini, verilen kredilerin tekrar ekonomiye dönüştürülmesinin esas olduğunu belirtmişlerdir.

Nefes Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nefes Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular
Nefes Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu hâlâ devam etmektedir. Eğer sizler de KOBİ İşletmeler arasında yer alıyor ve salgın sürecinden fazlasıyla etkilendiyseniz henüz süresi dolmadan başvuru yapmalı ve ödemenizi almalısınız. Aşılamanın son günlerde fazlasıyla hızlanması ile ekonomide kıpırdanmalar başlamıştır. Tatil sezonun da açılması ile bu dönemde ödemeyeceğiniz krediler ile ekonominizi düzenleyebilir ve altı ay sonra kredinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Yazımızın bu aşamasında sizler için 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu hakkında sık sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz. Sizin de merak ettiğiniz sorular var ise bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

[togglegroup type=”popout”]

[/togglegroup]

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir