1. Anasayfa
 2. Kripto Paralar

Metaverse Nedir, Nasıl Girilir ve Kullanılır?

Metaverse nedir, Metaverse nasıl girilir ve Metaverse arsa fiyatları hakkında araştırma yapan kullanıcılar fiyatların her platformda değiştiğini görmektedirler.


0

Metaverse nedir, nasıl girilir? İşte bu soru son dönemde öylesine çok sorulur oldu ki, sizler için Metaverse evreni hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Metaverse Coin nedir, Metaverse nedir ve daha bir çok sorunun cevabını alacağınız ‘’Meta-evren’’ dünyasına gelin hep birlikte bakalım….

Metaverse Nedir? Meta-Evren Ne Demektir?

Metaverse nedir? Facebook gibi önemli şirketlerin de dikkatini çeken ve yatırım yapmaya başlanan bu konsept, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Metaverse nedir sorusunu yanıtlamak ve kavramını anlamak için önce kelimenin kendisine bakmalıyız. İlk olarak Neal Stephenson’ın Snow Crash isimli bilim kurgu romanı ile ortaya çıkan kavram zamanla daha fazla bilinir oldu.

Basitçe açıklamak gerekirse, Metaverse, tüm dijital dünyaların içinde bulunduğu kurgusal evren olan tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan ortak bir sanal ortak alanın adıdır. Metaverse ‘’Diğer, öte evren’’ kelimelerinden oluşmaktadır. Günümüzde pek çok kullanıcı sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik aracılığıyla gelecekte yaratılacak olan bu meta evrene ulaşmanın mümkün olduğuna inanıyor.

Metaverse nasıl girilir, Metaverse arsa nasıl alınır, Metaverse arsa fiyatları nedir sizlere detaylı olarak açıklayacağız ancak şu da bilinmelidir ki sanal gerçeklik teknolojisi şu anda ağırlıklı olarak oyunlarda kullanılmaktadır. Ancak Metaverse, sanal ve artırılmış gerçeklik kullanımını önemli ölçüde genişletecek. Yani bu dijital evrende, muhtemelen üç boyutlu bir görsel ikiz yaratarak; iş, seyahat, oyun, konser, alışveriş gibi birçok günlük aktiviteyi yapabiliyor olacağız..

Metaverse Coin Nedir, Nasıl Alınır?
Metaverse Coin Nedir, Nasıl Alınır?

1-      Metaverse Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Metaverse nedir sorusuna artık kafamızda bir cevap oluşmaya başladıysa, diğer merak edilen konulara geçebiliriz. Meta adı verilen kavram sanal evreni ifade eder. Kullanıcılara birçok farklı gerçek dünya deneyimi kategorisi sunan Metaverse teknolojisinden her gün yeni bir proje ortaya çıkmaktadır.

Genellikle her bir kripto paranın arkasında bir proje olduğundan, Metaverse bölgesinde yayınlanan proje jetonları Metaverse Coin olarak sınıflandırılır. Metaverse öğelerine sahip madeni paralar, genellikle oyun, sosyal medya ve alışveriş gibi farklı alanlarda kullanılabilir.

Kripto para piyasasında her gün yüzlerce yeni proje ve madeni para ortaya çıkıyor. Bu bağlamda Metaverse aleminde de bir çok coin bulunmaktadır. Tüm Metaverse evreni madeni paralarını dahil etmesek de, en çok işlem gören 15 Metaverse madeni parası aşağıdaki gibidir;

Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), WAX (WAXP), Radio Caca (RACA), MOBOX (MBOX), Sushi Swap (SUSHI), Star Atlas (STARL), Illuvium (ILV), Wemix (WEMIX), Ceek VR (CEEK), Yield Guild Games (YGG), Dvision Network (DVI)

Metaverse NFT Nedir?
Metaverse NFT Nedir?

2-      Metaverse NFT Nedir?

Metaverse, çeşitli madeni paralar aracılığıyla dijital varlıklar oluşturmasına ve ticaret yapmasına olanak tanıyan bir 3D sanal dünyadır. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, Metaverse de kara parçalarından oluşur. Bu kara parçaları NFT olarak adlandırılmaktadır.

Metaverse arsa, Metaverse ekosisteminde yatırım olarak düşünülebilecek ve yapılabilecek en mantıklı yatırım türüdür. Çünkü bu araziler tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi zamanla değer kazanabilir ve insanlar buralardan arazi alabilir, satabilir veya kiralayabilir. Dolayısıyla bu yatırımlardan maddi olarak gelir elde edebilirler.

Tıpkı gerçek dünyada bir gayrimenkul alırken para ödediğimiz gibi, Metaverse arsa alırken de ödeme yapmamız gerekmektedir ancak arada bir fark var; çünkü burada malzeme bedeli parayla değil Metaverse madeni para ile ödeniyor. Bunu yapmak için, platformda geçerli bir kripto para birimi satın almanın yanı sıra platformda metaverse paketleri ve bu kripto para birimini tutan dijital cüzdan satın almanız gerekir.

3-      Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse Arsa Nasıl Alınır?
Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse projeleri içinde Metaverse arsa arazisi satın almak için öncelikle aşağıdaki platformlardan herhangi birine üye olmanız gerekmektedir. Öncelikle Metaverse arsalarını satın alabilmeniz için dijital bir cüzdanınız olmalıdır. Bunun için aşağıda belirteceğimiz herhangi bir kripto para borsasını inceleyerek analiz edip, kullanabilirsiniz.

 • Axie Infinity
 • Genesis City
 • MatrixWorld Land Sale
 • Dvision Network
 • Lunacia
 • Blocktopıa

Yukarıda gösterilen platformlardan herhangi birisine üye olduktan sonra Metaverse arsa almak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 • Metaverse arsası satın alabilmek için üye olduğunuz platformda geçerli madeni paralar alın.
 • Bu paraları Binance gibi herhangi bir kripto para borsasından sıfırdan alabilir veya ETH veya DAI’niz varsa SAND ile takas edebilirsiniz.
 • Aldığınız coinleri metaverse arsası almayı düşündüğünüz platforma aktarın.
 • Bütçenize göre bir ada veya parsel seçin.
 • Tüm bunları yaptıktan sonra artık sahip olduğunuz madeni paralarla istediğiniz araziyi satın alabilirsiniz.

4-      Metaverse Arsa Fiyatları Nelerdir?

Metaverse nedir, Metaverse nasıl girilir ve Metaverse arsa fiyatları hakkında araştırma yapan kullanıcılar ilk olarak fiyatların her platformda değiştiğini ve satın alınacak metrekareye göre farklılık gösterdiğini görmektedirler. Türkiye’den alınmak istenen bir Metaverse arsa için İstanbul’da Metaverse arsa fiyatları bölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerleri sanal dünyada da yerini almıştır. Türkiye’de de Metaverse arsa fiyatları arsanın konumuna ve metrekaresine göre değişmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir