1. Anasayfa
  2. Kripto Paralar

2022 Yılında Dogecoin Gerçekten Ay’a Gidecek!


0

Son zamanlarda gündemde olan ve Elon Musk’ın “Dogecoin aya gidiyor” diyerek şakalar yaptığı olay gerçek oluyor. Dogecoin gerçekten de Ay’a çıkacak.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX ve Geometric Energy Corporation (GEC) şirketi arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Dogecoin’le ödenen ilk roket başlığı Falcon 9 roketiyle birlikte Ay’a fırlatılacak. Görevin isminin DOGE-1 olduğu geçtiğimiz günlerde GEC tarafından belirtildi. Falcon 9 ay görevinin 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Samuel Reid (GEC İcra Kurulu Başkanı) bu görev için şu sözleri söyledi:

“Bu büyüklükte gerçekleşecek olan bir anlaşma için DOGE ile resmi olarak işlem gerçekleştiren GEC ve SpaceX bir araya geldi. Doge’nin uzay sektöründeki yerini güçlendiriyoruz.”

Tom Ochinero (SpaceX Ticarı Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı) ise şu sözlere yer verdi:

“DOGE-1’i Ay’a fırlatmaktan heyecan duyuyoruz. Bu görev, kripto para birimi Dogecoin’in Dünya yörüngesinin ötesinde uygulanmasını gösterecek ve gezegenler arası ticaret için temel oluşturacak.”

Birçok kişi “Dogecoin Ay’a çıkıyor” söyleminin Elon Musk’ın manipülasyonlarından biri olduğunu düşündü ancak bu sefer gerçek oldu. Elon Musk bu söylemi Nisan ayının başlarında twitter hesabında paylaşmıştı.

Dogecoin Nedir?

Dogecoin Gerçekten Ay’a Gidiyor!
Dogecoin Gerçekten Ay’a Gidiyor!

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Dogecoin (DOGE), popüler kripto paralar arasında yer almaktadır.. İsmini internette fenomen hale gelmiş bir köpekten almaktadır.  Dogecoin Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından Aralık 2013 yılında şaka olarak piyasaya sürülen kripto para birimidir. Geleneksel bankacılıktaki gibi can sıkıcı ücretler olmadan ödeme yapılması için tasarlanan bu kripto paranın ismini son günlerde duymayan yoktur.

Bu kripto para yenilikçi bir amaç gütmediği için blockchain (blok zinciri) teknolojisi üzerinde bir yere sahip değildir. Litecoin’in blockchain (blok zinciri) ağı üzerinden çalışan Dogecoin, Litecoin ağında yapılan güncelleme ve değişikliklerden de doğal olarak etkilenmektedir. Dogecoin ortaya ilk çıktığı zamanlarda her blok madenciliği için kullanıcıya rastgele bir ödül verilsede, bu ödül şuan sabit bir hale dönüşmüş durumda.

Piyasaya bakıldığında Dogecoin’in arkasında en aktif ve kalabalık topluluklar yer almaktadır. Dogecoin’in arkasında bu desteğin olması hiç şüphesiz dost canlısı bir kripto bara birimi olmasından kaynaklanıyor. Genellikle ‘bahşiş’ için kullanılan bu kripto para birimi farklı projeleri finanse etmek için de sıklıkla tercih ediliyor.

Dogecoin’i önemli yapan en iyi özelliklerden biri ise enflasyonist olmasıdır. Yani Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi dolaşımında herhangi bir kısıtlama ya da sınırlama mevcut değildir. Bu sebeple kripto madencileri ve yatırımcılar tarafından uzun vadeli işlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Dogecoin Gerçekten Ay’a Gidiyor!
Dogecoin Gerçekten Ay’a Gidiyor!

Dogecoin’e yatırım yapmayı düşünen çoğu kişinin aklından Dogecoin madenciliği nasıl yapılır? diye geçmiştir. Öncelikle genel kripto para madenciliğinden bahsedecek olursak; kripto para işlemlerinin kullanıcı (madeni yapan) tarafından onaylanması sonucunda sistemin kullanıcıya verdiği ödül olarak tanımlanabilir. Dogecoin madenciliği de bu sistemden çok da farklı değildir. Ancak bu onaylama işlemi için karmaşık matematik denklemlerinin çözülmesi gereklidir. Bu sebepten ötürü kripto para madenciliğinde güçlü donanımlar, özellikle de güçlü ekran kartları tercih edilir. Hatta bu yüzden piyasada ekran kartı bulunamadığı, tüm ekran kartlarının madenciler tarafından alındığı söylemi son zamanlarda konuşulan konular arasında yer alıyor.

Dogecoin madenciliğinde zorluk, algoritma karmaşıklığı, blok süresi ve ödül gibi teknik konular, diğer kripto paralara göre bazı farklılıklar gösterebiliyor. Örnek verilecek olursa; Bitcoin için blok süresi 10 dakika iken Dogecoin için bu süre 1 dakika olarak belirtiliyor. Anlaşılacağı üzere Dogecoin madenciliği yapmak Bitcoin madenciliği yapmaktan daha hızlıdır.

Dogecoin madenciliği yapmak için kullanıcıların iki seçeneği vardır; solo ve havuz sistemi.

Solo sistem havuz sistemine göre daha riskli olsada kazancı daha iyi olabilir. Solonun riskli olmasının sebebi, bekleme süresinin uzun olmasıdır. Kullanıcının ilk ödülü alabilmesi için günlerce, haftalarca hatta aylarca bile beklemesi gerekebilir. Ancak elde edilen kazanç doğrudan kullanıcının olur ve kullanıcı başka hiç bir ücret ödemez. Kazanılan ödül kullanıcıya aktarılırken güncel Doge/TRY fiyatı üzerinden aktarılır. Yani kullanıcı ödülünü TL olarak alabilir.

Diğer bir sistem olan havuz sisteminde ise; bir grup kullanıcı işlemleri kendi aralarında paylaşıp kazanılan ödülü de aralarında paylaşırlar. Bu yöntem diğer yönteme göre daha az riskli olsada, ödül paylaşıldığı için kullanıcı daha az kazanacaktır. Diğer bir sorun ise havuz sistemine dahil olan kullanıcıların belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu işe yeni başlayan kişilerin ilk başta solo sistemini tercih etmeleri daha doğru bir karar olacaktır.

Her iki yöntemde de üstte bahsedildiği gibi yüksek performanslı donanımlara ihtiyaç vardır. Daha düşük performanslı donanımlarda da madencilik yapılabilse dahi, uzun vadede donanımlar zarar görebilir veya hiç madencilik yapılamayabilir.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ve Nereden Satın Alınır?

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ve Nereden Satın Alınır?
Dogecoin (DOGE) Nasıl Ve Nereden Satın Alınır?

Dogecoin’e sahip olmak için ya madencilik yapmak gerekir ya da aracı siteler sayesinde Dogecoin alınabilir. Diğer kripto paralarda içinde Paribu uygulaması ya da Binance gibi aracı kripto para borsalarından yararlanılabilir.  Dogecoin ve diğer kripto paraları alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır: kripto para dolandırıcılığı. Son zamanlarda artan dolandırıcılık olaylarından etkilenmemek için kullanıcıların güvenilir kripto para borsaları kullanması tavsiye ediliyor.

Elon Musk ve Dogecoin hakkında hazırladığımız bu makale içerisinde oldukça fazla bilgiye yer vermek istedik. Sizlerinde merak ettiği ve sormak istediği bir husus var ise yorum kısmından bize iletebilirsiniz. En çok  merak edilen konuları kısaca derlemek gerekirse;

[togglegroup type=”popout”][/togglegroup]

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir