1. Anasayfa
  2. Güncel Finans Haberleri

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılıyor mu?


0

Pandemi dönemiyle yaşanan zorlu ekonomik şartlarla birlikte, devletten yardım alanlar vatandaşlar kısa çalışma ödeneği bitti mi , uzatılıyor mu sorularınında cevabını merak ediyor. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ile, vatandaşlara sağlanan ödeneğin mart ayında son kez verileceği duyuruldu. Yapılan açıklamayla birlikte kısa çalışma ödeneği son kez 31 Mart 2021 tarihinde ödendi.

Yaşanan salgınla birlikte geçici olarak kapanan iş yerlerine devlet tarafından kısa çalışma ödeneği verilmektedir. Vatandaşlara sağlanan destek pandeminin uzun sürmesine bağlı olarak sürekli uzatılmaktaydı. Uzun süredir vatandaşlara sağlanan kısa çalışma ödeneği 31 Mart tarihinde son buldu.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nereden Yapılır?

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılıyor mu?
Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak isteyen iş yeri sahiplerin başvurularını İŞKUR ve e devlet üzerinden yapabilecek. E devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle e devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E devlet şifresi olmayanlar PTT’ye giderek e devlet şifresi alabileceklerdir.

E devlet şifresi olan kişiler e devlet şifresi ve T.C kimlik numaralarıyla sisteme giriş yaparak başvuru işlemlerini tamamlayabileceklerdir. İŞKUR aracılığı ile başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde internet aracılığıyla göndermeleri gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneğine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneğine başvuru için bazı belgeler gerekmektedir.

  • İş yerinde çalışan kişilerin listesi
  • Başvuruda bulunulmak istendiğine dair talep formu
  • İş yerinde çalışılan sürenin kısaltıldığına dair bazı belgeler gerekmektedir.
  • Faaliyeti durdurulan iş yerinin resmi makamlar tarafından durdurulan iş yeri olduğuna dair belgeler gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kısa çalışma ödeneğine başvuran adaylar sorgulama işlemini e devlet üzerinden yapabilecek.  E devlet şifreleriyle sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına yapılmak istenen işlem yazıldıktan ve arama tuşuna bastıktan sonra istenilen bilgilere ulaşılabilecek.

Kısa Çalışma Ödeneğine Başvuruda Bulunmak İçin Şartlar Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği şartları için kriz durumunun oluşması ve buna bağlı olarak iş yerinde çalışılan sürenin kısaltılması gerekmektedir. İş yerinde çalışma süresinin kısaldığına dair belgeyi işverenin göndermesi gerekmektedir.

Müfettişler tarafından gerekli incelemeler ve kontroller sağlandıktan sonra kısa çalışma ödeneğini almayı hak kazanan kişiler bu haktan faydalanabileceklerdir.

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatılıyor mu?
Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işverenin İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekmektedir. İş yerinde çalışan kişilerin haftalık çalışma saatinin 45 saat olarak bildirilmesi gerekmektedir. İş yerinde çalışan kişi maaşının 1/3’ünü işverenden alırken geriye kalan kısmı ise devletten PTT yolu ile alacaktır.

Editörün Önerisi: Kredi Risk Raporu Gerekli mi? 1 Dakika da Kredi Notu Öğrenme

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadardır?

Bu sorunun cevabı için iş yerinde çalışan kişinin son 1 yıl içerindeki kazanç durumuna göre hesaplama yapılır. Bu tutar günlük brüt kazancın %60’ı kadardır. Bu tutar aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.

İş yeri faaliyetlerini, çalışma süresini kısaltması olarak değil de, tamamen durdurduğu durumda 1.752.40 TL ile 4.380.99 TL arasında ödeme alabileceklerdir.

Kısa çalışma ödeneği başvuruları işverenler tarafından yapılacak olup, ödemeler işçinin kendisine aylık olarak yapılmaktadır. Bu ödenek alındığı süreçte sağlık sigortalarından ve sağlık hizmetlerinden faydalanılabilecektir.

Kısa çalışma ödeneğini alma şartları arasında bu yardımdan faydalanmak isteyen işverenin sigortaya borcunun olması, bu yardımdan faydalanılmasına engel olmayacaktır. Ayrıca iş yerinde çalışan 65 yaş üstü vatandaşlar da dahil olmak üzere bu yardımdan faydalanabileceklerdir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir