1. Anasayfa
  2. Güncel Finans Haberleri

2021 Yılında Uygulanabilecek Yatırım Önerileri


0

Hepimiz tasarruf yapmaya çalışırız, sonuç olarak biraz da birikim yaptıysak sıra o parayı değerlendirme zamanındadır. Şimdi bu parayı nasıl değerlendirmeye başlayacağımızı düşünelim. Paranızı değerlendirip kazanabileceğiniz 10 popüler yatırım şeklini siz değerli okuyucularım için değerlendirmeye çalıştım. İşte, 2021 yılında uygulanabilecek yatırım önerileri…

2021 Yılında Uygulanabilecek Yatırım Önerileri Listesi

uygun-banka-kredisi-2021-yilinda-uygulanabilecek-yatirim-onerileri-listesi
2021 Yılında Uygulanabilecek Yatırım Önerileri

2021 Yılında uygulanabilecek yatırım önerileri listesini sizler için hazırladık. İşte, sizler için hazırladığımız yatırım önerileri…

1. Altın

Yatırım önerileri listesinde altında yer alıyor. Geleneksel olarak türk toplumunun en sevdiği ve güvendiği yatırım araçlarından biri de altındır. Uzun seneler boyu insanlar biriktirdiği paraları altın olarak değerlendirmeyi yani altına yatırım yapmayı tercih etmişlerdir. Çünkü altın genel olarak değeri artan bir madendir. Bilezik, takı vs. gibi yanınızda saklama olanağı da sağlar. Bu nedenle de düğünlerde gelin ve damada altın takılması bir gelenek durumuna gelmiştir.

2008 senesinde 50 TL olarak satılan çeyrek altının ücreti, 2015 senesinde 160 TL’den satıldığı görülmektedir. 2020 yılı Aralık ayında 760 TL civarlarına kadar yükselmeyi başarmıştır. Anlaşıldığı üzere altın madeni son 12 senede yatırım yapan yani kendisine güvenen yatırımcılarına 15 kat kazandırmayı başarmıştır. Ülkemizde altın madeni her zaman güvenilir bir liman olarak görülmektedir.

2. Yatırım Önerileri Listesinde Dövizde Yer Alıyor

Türk insanının altın madeninden sonra gelen en çok yatırım yapmayı tercih haline getirdiği yatırım şekillerinden biri de döviz kurudur. Öncelikle dolar ve Euro kurunu hem borç verilen zamanda hem de para biriktirirken kullanıyoruz. Dövizi alım miktarı düşükken yapmak kazançlı çıkmamızı sağlıyor. Ama bunu gerçekleştirirken son senelerdeki döviz fiyatlarına bir bakmanız gerekir. Çok yüksek değerlere çıkmış ise almak konusunda dikkatli olmanız gerekir. 2008 senesinde 1.52 TL olan dolar kuru, 2015 senesinin aralık ayında 2.90 TL kurundan satıldı. 2020 senesi Aralık ayında ortalama olarak 7.80 civarında işlem görmektedir.

3. Mevduat

Biriktirdiğiniz paranızı Türk Lirası veya döviz türünden mevduat hesaplarına yatırmak belki de en garanti bir seçenek olabilecek yatırım şekillerinden biri olabilir. Şöyle ki kazanç miktarınızı biliyorsunuz ve bunun altına ilerleme hali de yok. Bu nedenle de mevduat sistemine paranızı atmak garantilidir fakat her zaman çok karlı çıkılmayabilir. Döviz kuru ya da altın madenindeki iniş çıkışlar daha çok kazanç bırakabilir.

4. Hisse Senedi

Yatırım önerileri listesinde hisse senedi de yer alıyor. Hisse senedi türü ve borsa yatırım şekilleri en risk barındıran yatırım şekillerinden bir tanesidir. Bu yatırım aracında kulaktan dolma seslerden ve önerilerden uzak durmalı sağlam bir yatırım uzmanı ile bu yatırıma yönelmek önemli. Veya borsa endeksinin çok düşüşte olduğu günlerde değerlendirebilirsiniz. Veya garantili kağıt alımı yapabilirsiniz.

5. Repo

Kısa zamanlı bir menkul kıymetin belirli bir zaman sonra ilk satan kişi tarafından geri alınma şeklidir. Repo işlemlerine mevzu olabilecek menkul kıymetli ifade eden yatırımlar şunlardır; devlet tahvilleri yatırımı, hazine bono şekli, banka bonoları, banka garantili olan bonolar gibi birçok örneğini sayabilirizi.

İlginizi Çekebilir: Sıfır Esaslı Bütçeleme Tekniği Nedir? | 2021

6. Yatırım Fonu

Yatırım Fon sistemi insanlardan topladıkları paralar karşılığında, hisse senetleri, hazine bonoları, altın madeni benzeri sermaye piyasası şekillerinden oluşturdukları portföyleri idare ederler. Risk faktörü ve getiri bakımından iki şekilde fon vardır. A tarzi fon ve B tarz fonlar. A tarzı fonlar, hisse senedi şeklinde olduğundan daha çok fiyat dalgalanmasına uğrar. Fon getirileri Kurumlar Vergisinden muaf hale getirilmiştir. Gelir vergisi, yalnızca B Tarzı Yatırım Fonlarının geliri yönünden miktarında stopaj ve fon pay oranı kesilerek yatırılmaktadır.

7.  Emlak Gayrimenkul Alımı

Son zamanların en kazanç bırakan yatırım tarzlarından biridir. Öncelikle prim yapan konumlardan gayrimenkul alıp yatırım yapanlar, paralarına önemli anlamda değer katabilirler. Fakat bu nokta da her yatırım gerçekleştiren aynı karı sağlar diye bir kaide yok. Yükselen emlak sektörü fiyatları birkaç yıl sonra düşüş gösterebilir. Metro, metrobüs tarzı toplu ulaşım araçları kimi bölgelerin değerini önemli oranda arttırmaktadır.

 8. Devlet Tahvili

Devlet tahvili denilen devlet kurumunun 1 seneden uzun vadeli borç altına girerek ihtiyaçlarını giderebilmek için Hazine Müsteşarlığı tarafı ile çıkarılan borç altına girme senetleridir. Bu ekonomik araç uygulaması yoluyla devlet kurumu belirtilen zamanda -vade- faiz sonucu getirisi ile birlikte ödeme gerçekleştirmeyi taahhüt eder. Devlet tahvillerinden de tüzel şahıslar yarar sağlayabildiği gibi, banka kurumları da tahvilleri bilanço durumlarının pasif olmayan aktif yani kaleminde yatırım şekli olarak bulundurabilme şansları vardır. Devlet tahvilleri de sabit faiz getirili, değişken faiz getirili olabildiği gibi döviz kuruna endeksli durumda da olabilirler.

9. BES

Yatırım önerileri listesinde BES de yer alıyor. Bireysel emeklilik yöntemi olarak BES üzerinden paranıza birikim yapabilirsiniz. Bu tarzdaki en önemli avantaj devletin sağladığı %’lik gelir vergi getirisi avantajıdır. Yani siz 200 TL birikim yaptığını takdirde BES birikim hesabınıza 250 TL yatar. Bu şekilde birikimleriniz BES sigorta şirketleri fon, hisse senedi, gibi alanlarda değerlendirilir. Belirli bir sene sonra birikimlerinizin hepsini kazancınız ile beraber çekebilir veya size maaş olarak yatırılmasını arz edebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir