1. Anasayfa
 2. Güncel Finans Haberleri

Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilir? 2021 Faizsiz Konut Kredisi Kampanyası Nedir?


0

Faizsiz konut kredisi alabilmek mümkün mü? Ev almak isteyen milyonlarca kişi, bunu elindeki birikimleri ile gerçekleştiremediği için kredi çekmek durumunda kalıyor. Kredi çekme işleminin en kötü yanı sıra belirli bir faiz oranına sahip olması.

Durum böyle olunca, ev almak isteyen milyonlarca birey ciddi faiz ödemek durumunda kalabiliyor. Ancak bir defaya mahsus olmak üzere faizsiz olarak konut kredisi alabilmek mümkün. Peki ama nasıl? İşte kredi kampanyası ile ilgili tüm merak edilenler…

Faizsiz Konut Kredisi Nedir? Faizsiz Konut Kredisi 2021 Kimlere Verilir?

Konut kredisi almak istiyorsanız, bu durumda bazı şartları yerine getirmeniz gereklidir. Bu şartları karşılayamayan bireylerin ne yazık ki kredi çekmesi mümkün olmayacaktır. İşte faizsiz konut kredisi kimlere verilir sorusunun yanıtları…

 • 5434 sayılı T.C Emekli Sandığı Kanunlarının 56. Maddesi, Mülga 45. Ve 64. Maddeler ve 5510 sayılı SGK kanunun 47. Maddesi gereğince vazife ya da harp sebebiyle malullüğü aylığı alan kişiler,
 • 5510 sayılı kanunun 4. Maddesi kapsamında vazife ya da harp malullüğü alırken faizsiz konut kredisinden yararlanamayan kişilerin dul ya da yetimleri,
 • 684 sayılı KHK kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gazi unvanı alan kişiler,
 • Darbe girişiminde gazi unvanı alan ancak yaşamını yitiren kişilerin dul ya da yetimleri,
 • Harp ya da vazife malulü sayılan, sonrasında sınıf ya da görev değiştirerek çalışmaya devam eden kişiler şeklindedir.

Konut kredisi alamadan yaşamını yitiren gazilerin dul eşleri ya da yetim çocukları bu krediden yararlanabileceklerdir. Ancak bu durumda devlet yaşanabilecek kaosları önleyebilmek amacıyla bir öncelik sırası belirlemiştir. Devlet tarafından belirlenen bu öncelikte değiştirmelerin yapılabilmesi söz konusu olmayacaktır. Faizsiz konut kredisi öncelik sırası şu şekildedir;

 • Malulün kendisine,
 • Ölümü durumunda dul eşine,
 • Eşi yoksa ya da evlenmişse kredi kullanacak çocuklardan birisine ( Kredi kullanacak çocuğun yetim aylığı alıyor olması gereklidir.)
 • Çocuklardan birden fazlası yetim aylığı alıyorsa, aylık bağlanma şartına bakılmaksızın talep eden çocuğuna,
 • Eşi ya da çocuklarının bulunmaması ya da hayatta olmaması durumunda malulün anne veya babasına Toplu Konut İdaresi tarafından kredi kullandırılabilir.

Yukarıda belirtilen öncelik sırasından birinin kredi çekmesi halinde, diğerlerinin faizsiz konut kredisinden yararlanabilmesi mümkün olmayacaktır. Tekrar kredi çekmek için belge düzenlenmemekle birlikte, çekmek için yapılan talepler ise reddedilmektedir.

Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı? Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı? Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?
Faizsiz Kredi Veren Banka Var mı? Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Devlet faizsiz konut kredisini kendi insiyatifi doğrultusunda vermektedir. Toplu Konut iradesi aracılığıyla çekilen bu kredi, herhangi bir banka tarafından verilmemektedir. Faizsiz konut kredisi çekmek isteyenler öncelikli olarak devlete başvuru yapar. Başvuru sonrasında ise oluşturulan belge ile Ziraat bankası üzerinden kredi çekmek mümkün olabilecektir.

Dul ve Yetimlere Faizsiz Konut Kredisi | Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Malullere, dula ve yetimlere sağlanan bu kredi için öncelikli olarak hak sahipliği belgesinin temin edilmesi gereklidir. Malulün ölümü söz konusu ise öncelik sırasına bakılmalı ve kişi öncelikliyse bu belge alınmalıdır.

Kredi kullanabilecek kişiler görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığına ya da SGK İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. Peki şahsen başvuru yapılmadığı takdirde faizsiz konut kredisi nasıl alınır?

Bu durumda başvuru hak sahipliği belgesi alabilmek için E-devlet üzerinden giriş yapılarak ‘’Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu’’ bölümüne giriş yapılmalıdır.

Buradan başvuru yapıldıktan sonra, başvurunun onaylanması gerekecektir. Hak sahipliği belgesi alındıktan sonra kişilerin talepleri doğrultusunda, ‘’Faizsiz Konut Kredisi Hak Sahipliği Belgesi’’ oluşturulur.

Faizsiz Konut Kredisi Ne Kadar 2021? Faizsiz Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi kampanyasından faizsiz faydalanmak için herhangi bir alt ya da üst limit bulunmamaktadır. Hak sahipliği belgesi bulunan bireyler, bankalar tarafından incelenir. Kredi almak için uygun görülen kişilere ihtiyacı doğrultusunda ve banka tarafından uygun görülen kredi miktarı verilebilecektir.

Faizsiz konut kredisinin geri ödemesi ise SGK tarafından yapılan kesintilerle ödenmektedir. Hak sahibinin tazminatlar toplamında aldığı aylığın ¼’ü oranında bir kesinti yapılır. Maluller farklı bir şekilde çalışma hayatlarına devam ederek, kredi çekmişlerse bu durumda aldıkları aylığın ¼’ünün yüzde 25 daha fazlası ödeme taksidi olarak yansıtılmaktadır. Kredi borcu bitene kadar aylık ödeme bu şekilde devam ettirilir.

Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular
Konut Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Konut kredisi kampanyası çok merak edilen konular arasında olup bazı soruların cevapları ise merak edilmektedir. Sizlerin de merak ettiği sorular var ise yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

[togglegroup type=”popout”]

[/togglegroup]

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir