1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

2021 Yılında Porçini Mantarı Yetiştiriciliği


0

Porçini mantarı dünyada bu isimle anılsa da ülkemizde kanlıca mantarı olarak bilinmektedir. Hatta çörek mantarı, ayı mantarı, bolet mantarı ve kıtırdak mantarı gibi farklı yörelerde farklı isimlere sahiptir. Porçini mantarı yemek yanında garnitür olarak ya da ana yemek olarak servis edilebilen bir mantardır. Özellikle et yemeklerinin yanında çok tercih edilir. Bu kadar sevilen porçini mantarı yetiştiriciliği de merak konusudur. Ülkemizde birçok farklı mantar türü ortam şartları sağlanarak kapalı alanlarda üretime hazır hale getirilebilmektedir. Bu sebeple de farklı mantar türleri için aynı işlem yapılabilir mi merak edilenler arasındadır.

Porçini Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

uygun-banka-kredisi-porcini-mantari-nasil-yetistirilir
2021 Yılında Porcini Mantarı Yetiştiriciliği

Porçini mantarını belirli bir ortamda yetiştirmek maalesef henüz mümkün değildir. Buna sebep olarak maliyetin karşılamaması en büyük neden olmaktadır. Porçini mantar tohumu ülkemizde satılmayan bir tür olduğu için bu mantarın ortamının sağlanıp yetiştirilme şansı yoktur. Ama doğada bolca yetişme şansına sahiptir. Mantar türlerinin genel yetişme ortamı nemli ve serin ortamlardır. Ülkemizde de bu iklimin elverişli olduğu bölge Karadeniz bölgesidir. Karadeniz bölgesinde meşe, çam ve kayın ağaçlarının altında doğal olarak ve bolca yetişen bir mantar türüdür.

Porçini Mantarı Hangi Mevsimde Bulunur?

Porçini mantarı için en uygun zaman haziran ve kasım arasındaki dönemdir. Bu dönemde en çok verim alınan aylar sonbahar aylarıdır. Eylül ve ekim aylarında kilolarca porçini mantarı toplanır. En bol olduğu zaman bu dönemdir. Doğada kendiliğinden yetişen bu mantar türü köylüler ya da mantar toplamayı seven kişiler tarafından toplanır. Dolayısıyla taze porçini mantarı almanın en kolay yolu bu dönemde köylülerin sattıkları pazarlardan ya da organik marketlerden alışveriş yapmaktır.

İlginizi Çekebilir: Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Porçini Mantarının Özellikleri Nelerdir?

  • Porçini mantarı yetiştiriciliği ülkemizde olmadığı için doğal yollarla yetişen bri mantar türüdür. Bu sebepten vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir yapısı vardır.
  • Porçini mantarı yağ ve karbonhidrat bakımından önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Kalp ve damar yolları hastalıklarına sahip olan kişiler sağlıklı olmak için bu mantarı tüketebilirler.
  • Bu mantar türü diyet yapanların en çok tercih ettiği mantarlardandır. Kalorisi çok düşüktür.
  • Porçini mantarı doğal olarak toplanması sebebiyle taze olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Saklanması için kurutulması gerekmektedir. Ancak bu şekilde bozulmadan uzun sürede tüketmek mümkün olur.
  • Ayrıca porçini mantarı protein bakımından da çok zengindir. Et tüketmeyen vejetaryen beslenme için önemli bir kaynaktır.

Porçini Mantarı Güvenle Tüketilebilir mi?

Porçini mantarı doğada güvenle tüketilebilen sayılı mantar türünden biridir. Ama ilk defa bu mantarı toplayacak olan kişinin zehirli diğer mantar türleri arasında porçiniyi ayırt etme şansı olmayabilir. Bu sebepten ilk defa porçini mantarı toplayacak olan kişilerin bir uzman yardımıyla bu işi yapması önemle tavsiye olunur. Doğadaki diğer mantar türleri için de aynı şey geçerlidir. Mantar toplamak kolay bir iş gibi görünse de aynı zamanda tehlikelidir. Sağlık açısından doğadaki her tür mantarın tüketilmemesi gerekmektedir.

Porçini mantarı yetiştiriciliği şimdilik mümkün olmasa da doğada çok sayıda mantar bulmamıza imkan vardır. Bu sayede bu sağlıklı besini tüketmemiz mümkün olmaktadır. İlerleyen dönemlerde porçini mantarı yetiştiriciliği ortamı oluşturmak mümkün olursa her dönem porçini mantarı tüketmek kolaylaşacaktır. Besin değeri sebebiyle aslında çok faydalı olan bir mantar türüdür. Güvenle alabileceğiniz köylü pazarlarından porçini mantarını alıp lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir
Evde Yapılabilen İşler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir