1. Anasayfa
  2. Güncel Finans Haberleri

Provizyon Nedir, Nasıl İptal Edilir? | 2021


0

Provizyon kelime son zamanlarda bankacılık işlemlerinin yaygınlaşmasıyla sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Kelime anlamı olarak ön onay demektir. Yani herhangi bir yerden kartla bir harcama yaptığınız zaman, banka güvenlik gereği hesabı incelemeye alır. Hesapla ilgili bir sıkıntı çıkmadığı takdirde kart ön onaydan geçer. Ön onay kabul süresi bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Çekle yapılan işlemlerde de ön onay süreci işlemi uygulanmaktadır. Çekin karşılığının olup olmadığı araştırılır çekle ilgili herhangi bir sorun olmadığı tespit edilirse çek, ön onay sürecinden başarıyla geçmiş olur. Sorunlu çıkan ve karşılığı olmayan çeklerde işlem iptal edilir.

Provizyondaki İşlemler Nelerdir?

uygun-banka-kredisi-provizyondaki-islemler-nelerdir
Provizyondaki İşlemler Nelerdir?

Provizyondaki işlemler kartın ön onayının kabul görülme sürecini ilgilendiren genel işlerdir. Kartla ilgili hırsızlık, çalıntı veya hesapla ilgili ödeme sıkıntısı olabilecek işlemler ön onay süreci içerisinde kontrol edilir. Olası durumlarda işlem onaylanmayarak kart sahibine konu hakkında bilgi verilir.

İşlem Süresi Ne Kadardır?

Bankaların provizyon ön onay süreleri farklılık göstermektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olmakla birlikte, genel olarak bir gün olarak belirtilmekle birlikte bazı durumlarda bu süre bir haftaya kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paycell Kart Limiti Hazır! 10 Soruda Paycell

Açık Provizyon Nedir?

İşlemler kartla herhangi bir alışveriş yapıldığında kartın incelenmek üzere ön onay işlemine alınması demektir. Bu işlem sırasında alışveriş yapılan tutardan kart limiti düşürülür. Kartın geçerli olup olmadığı yetkili kişiler tarafından tespit edilerek gerekli sonuca varılır.

SGK Provizyon Ne Demek?

SGK provizyon Genel Sağlık Sigortasına bağlı olarak sağlık kuruluşlarından faydalanmak için gerekli şartların taşınıp taşınmadığının araştırılması demektir. Burada da ön onay durumu söz konusu olmaktadır. Eczane, hastane gibi kuruluşlar bu sağlık kurumları arasında yer almaktadır.

SGK Provizyon Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK provizyon sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için PTT’den e-devlet şifresi alınmış olması gerekmektedir. Alınan e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr  internet sitesine girilerek ekranın sağ alt kısmında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneği seçilmelidir.

Çıkan ekran üzerinden Ortak Hizmetler başlığının altında yer alan SPAS Müstahaklık Sorgulama seçeneği seçilir. Ulaşmak istenilen bilgiler açılacak olan sayfada yer almaktadır. Ekran sağ üst köşesinde yazdır seçeneği tıklanarak ekranın çıktısı alınabilmektedir.

Provizyon Ücreti Nedir?

Provizyon bedeli diğer bir adıyla komisyon, belli bir iş karşılığında işverenle işçi arasında geçen, yapılan iş karşılığında yüzdelik ölçüsüne bağlı olarak belli bir bedelin işçiye ödenmesidir.

Provizyon Alınamadı Ne Demek?

Pandemiyle birlikte alınan sağlık tedbirlerine bağlı olarak kartla yapılan harcamalar her zamankinden daha fazla olmaktadır. Pek çok kişi çeşitli nedenlere bağlı olarak nakit para taşımak yerine kartla alışveriş yapmayı tercih ediyor. Alışverişlerde ödeme yöntemi olarak seçilebildiği gibi, taksitlendirmelerde de müşterilere kolaylıklar sağlanıyor. Banka kartlarının bu kadar sıklıkla tercih edilmesine bağlı olarak, bazı alışveriş ödemelerinde ise provizyon alınamadı hatası alınmaktadır. Bu hatanın bir veya birden çok sebebi olabilmektedir.

Alınan hataların sıklıkla karşılaşılanları, hırsızlık durumları, kart limitinin yetersizliği gibi sebeplerdir. Bankadan kaynaklanan bazı sorunlar da bu hatanın alınmasına neden olmaktadır.

Hata Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hata almamak için en yapılması gereken en önemli şey kart limitinin kullanmaya yeterli olacak şekilde ayarlanmasıdır. İhtiyaçtan daha az limite sahip olmak, alışveriş işlemlerinin yarım kalmasına neden olacaktır.

Her hangi olumsuz bir duruma sebebiyet vermemek için banka limitinin üst düzeyde tutulması her zaman doğru bir tercih olacaktır. Hata almanın diğer nedenlerinden biri de kartın son kullanım tarihinin geçmiş olmasıdır. Böyle bir durumda da hata alınabilmektedir.

Provizyon Hatası Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hata almamak için öncelikle kart limitinin yeterli bakiyede olması gerekmektedir. Kartın limitinin yetersiz olması yetersiz bakiye hatası alınmasına neden olacaktır. Bu durumda hem alışveriş tamamlanamamış olacak, hem de çalışana karşı mahcup olma durumu söz konusu olabilecektir.

Kartın son kullanım tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Alışveriş yapmadan önce kartı kontrol etmek ödeme sırasında sıkıntı çıkmasını önleyecektir. İnternet alışverişlerinde ise hata almamak için girilen bilgilerin tam ve doğru olması gerekmektedir.

Doğru kartla doğru post cihazından çekip yapıldığından emin olmak gerekmektedir. Her banka kartı ile her post cihazından işlem yapmak mümkün değildir. Yanlış kartla çekim yapılmak istendiğinde hata alınabilecektir.

İşlem Nasıl İptal Edilir?

Provizyondaki işlemi iptal etme pek çok kişinin son zamanlarda en çok merak ettiği konulardan biridir. Bazı sebeplere bağlı olarak kart işlem onayı vermeyerek hata alınmasına sebep olabilir. Bu durumda işlem yapılan firma sahibiyle görüşerek iptal işlemi gerçekleştirilebilecektir. Böyle bir durumda asıl muhatabın bulunup ondan onayın alınmış olması gerekecektir. Herhangi bir alışveriş yapılmamış olacağından ödeme geri iade edilecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir