1. Anasayfa
 2. Güncel Finans Haberleri

e-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır? | 2021


0

Yazımızda merak edenler için e-Devlet abonelik iptali nasıl yapılır? Bahsetmeye çalışacağız. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen e-Devlet sistemi vatandaşlara birçok noktada kolaylık sağlıyor. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden birçok işlemlerini online olarak kolayca halledebiliyorlar. Yani bu sistem sayesinde birçok işlem şubelere gidilmeden hızlıca halledilebiliyor.

Geçtiğimiz dönemde bu sisteme eklenen fesih başvurusu ise kullanıcılara çok büyük kolaylık sağlıyor. Normal şartlarda şubelerden veya faks aracılığıyla yapılabilen abonelik fesih başvurusu işlemleri artık e-Devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor.

Ancak bu işlemlerin yapılabilmesi için kullanıcıların e-Devlet sistemine e-İmza veya Mobil İmza gibi bir yöntemle giriş yapmaları gerekiyor. Bu tür bir yöntemle sisteme giriş yapan kullanıcılar artık birçok aboneliklerini e-Devlet üzerinden iptal etmek için başvuru yapabiliyorlar.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yazımızda e-Devlet abonelik iptali konusundan detaylı şekilde bahsedeceğiz. Ancak ilk olarak e-Devlet şifresi alma 2021 işlemlerini kısaca belirtmek istiyoruz.

Güncel e-Devlet Şifresi Alma 2021

e-Devlet ile birçok işlemin online olarak kolayca gerçekleştirilebildiğini belirtmiştik. e-Devlet şifresi almak için birden fazla seçenek bulunduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak e-Devlet şifresini PTT merkez müdürlüklerine veya yetkili PTT şubelerine giderek alabileceğinizi belirtelim. Bunlardan herhangi birisine giderek kimliğinizi veya kimlik yerine geçebilecek bir belgeyi (ehliyet pasaport vb.) göstererek şifrenizi alabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: Netflix Üyelik Ücretleri Yüzde 50 Zamlandı! 2021 Netflix Abonelik Ücretleri

Eğer herhangi bir yere gitmek istemiyorsanız şifre oluşturmak için farklı bir yöntem daha bulunuyor. Bunun için ilk olarak e-İmza, Mobil İmza veya İnternet Bankacılığı gibi bir yöntemle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizi istediğiniz şekilde oluşturabiliyorsunuz.

e-Devlet abonelik iptali işlemlerinden önce sizlere kısaca nasıl şifre alabileceğinden bahsettik. Ancak bu kısımda bir konuya daha değinmemiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz işlemler sadece ilk kez şifre alacaklar için geçerli. Eğer yeni bir şifre almayacaksanız ve şifrenizi unuttuysanız e-Devlet üzerinden ‘Şifremi Unuttum’ seçeneğine tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

e-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

uygun-banka-kredisi-e-devlet-abonelik-iptali-nasil-yapilir
e-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Bu kısımda sizler için kafanızı fazla karıştırmadan e-Devlet abonelik iptali işlemlerinden bahsetmek istiyoruz.

e-Devlet Abonelik Fesih Başvurusu

 • Abonelik Fesih Başvurusu işlemleri için buraya tıklayarak gerekli sayfaya gidin.
 • Daha sonra ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ kısmına tıklayarak e-Devlet giriş sayfasına ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda e-Devlet şifresi ile giriş yaparsanız fesih yapamazsınız. Bu yüzden e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birini kullanarak hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Bu yöntemlerden herhangi birisiyle giriş yaptıktan sonra karşınıza ‘Abonelik Fesih Başvurusu’ sayfası gelecektir. e-Devlet abonelik iptali işlemlerine devam ederken bu sayfada karşınıza birçok firma seçeneği çıkacaktır.
 • Karşınıza çıkan şirketlerden aboneliğinizi iptal etmek istediğiniz şirketin isminin yanında ki ‘Abonelik Sorgula’ kısmına tıklayın.
 • Daha sonra ‘Abonelik Bilgilerim’ bölümünde ki ‘İşlem’ kısmı altında bulunan ‘Fesih Başvurusu Yap’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından çıkan ekranda ‘Kimlik Bilgisi Kontrolü’ kısmında seçiminizi yapıp sizden istenen bilgiyi girin. Sonrasında e-Devlet abonelik iptali işlemlerinde diğer adıma geçmek için ‘Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Karşınıza gelen ‘İletişim Bilgileri’ ekranında iletişim bilgilerinizi doldurun ve ‘Devam Et’ butonuna tıklayın.
 • Bu adımdan sonra ‘Fesih Başvuru Nedeni’ kısmında gerekli alanları işaretleyerek tekrar ‘Devam Et’ butonuna tıklayın.
 • Açılan ekranda  ‘Fesih Başvurusu Dilekçesi’ kısmındaki ‘Dosya Ekleyin’ kısmına tıklayarak abonelik fesih dilekçenizi yüklemeniz gerekiyor. Fesih dilekçenizi tarayıcınızdan taratarak bilgisayarınıza aktarabilir veya direk fotoğrafını çekerek cihazınıza yükleyebilirsiniz. Dilekçenizi hazırlayıp cihazınıza düzgün bir şekilde aktardıktan sonra ‘Dosya Ekleyin’ kısmına tıklayarak bu sayfaya yüklemelisiniz.
 • Son olarak altta bulunan ‘Başvur’ butonuna tıklayarak fesih başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Adım adım e-Devlet abonelik iptali işlemleri bu şekilde oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir
Sanal Kart Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir